דסקטופ

ב' 15 יול' 2024

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מובייל

"יותר מדי זמן". הפלטפורמה מבכה "גישה איטית" לתרופות חדשות

"ארגון Saúde em Diálogo בפורטוגל מביע תסכול מהזמן הרב שלוקח לתרופות חדשניות להיות זמינות למטופלים במדינה. לדברי ז'איימה מלנסיה, נשיא הארגון, לוקח בממוצע יותר מ-700 יום מהרגע שתרופה מאושרת על ידי סוכנות האירופית לתרופות (EMA) ועד שהיא זמינה לחולים בפורטוגל. זה מציב את פורטוגל במקום החמישי מהסוף בהשוואה למדינות אירופה אחרות.

התרופות החדשניות הללו יקרות מאוד ולכן ניתן לרכוש אותן רק אם הן מוחזרות כספית. משמעות הדבר היא שהרשות הלאומית לתרופות (Infarmed) צריכה לנהל משא ומתן על מחיר התרופה כדי שהמדינה תממן אותה, ותהליך זה לוקח את כל הימים הללו. החוק בפורטוגל קובע שהתהליך אמור לקחת 6 חודשים בלבד.

בפועל, חולים מטופלים כעת בתרופות אחרות, הם לא מחכים לתרופה זו כדי לקבל טיפול, אך הם לא מטופלים כראוי מכיוון שישנן תרופות חדשות יעילות יותר. לדברי ז'איימה, התוצאות לחולים מהתרופות החדשות הללו טובות יותר והם מטופלים בתרופות שאינן מכוונות לטפל במחלתם בצורה הטובה ביותר.

ארגון Saúde em Diálogo ציפה שתהליכי המשא ומתן על המחירים ייקחו פרק זמן סביר, לא מעט כדי למנוע ממפעלי התרופות לוותר על הכנסת תרופה חדשה לשוק הפורטוגזי מפני שהסכום הנדרש על ידי הרגולטור לא משתלם.

Infarmed טוען שמטרת תהליכי ההערכה הטכנולוגית לבריאות (HTA) היא לתמוך בהחלטות על שימוש ומימון של תרופות ומכשירים רפואיים בשירות הבריאות הלאומי. ההחלטה מתבססת לא רק על קריטריוני איכות, בטיחות ויעילות הנדרשים מכל התרופות, אלא גם על היעילות, היעילות וההשפעה היחסיות שלהן כדי למקסם את משאבים הזמינים.

ז'איימה מלנסיה
ז'איימה מלנסיה

נושא החדשנות הטיפולית בפורטוגל יעמוד במרכזו של דיון שיארגן הפלטפורמה Saúde em Diálogo ביום חמישי בליסבון, בהשתתפות ארגונים המייצגים אנשים עם מחלות כרוניות, הרגולטור, נציגי תעשיית התרופות ובעלי עניין נוספים בתחום הבריאות, במטרה לשקף כיצד ניתן לערב יותר את החולים בתהליכים אלה.

Infarmed יצר את פרויקט INCLUIR כדי לקדם את מעורבותם של אנשים עם מחלות ונציגיהם בשלבים השונים של תהליכי ההערכה הללו, אך ז'איימה מלנסיה טוען שיש להרחיב את ההשתתפות הזו. לדבריו, "אנחנו רוצים שהקול שלנו יישמע, לא רק בשאלון בודד, אלא לגבי הצרכים האמיתיים של החולים ומה יביא לנו איכות חיים. העובדה שתרופה מסוימת תשפר את איכות חייהם של החולים מחזירה את ההשקעה למערכת הבריאות ולא מהווה הגדלה בעלויות למדינה".

במידה ויש לכם עדויות ומידע לשתף אותנו בנושא אתם מוזמנים לשלוח אותו אלינו  למייל של המערכת:

ne**@po************.com

אוהבים את פורטוגל ? שתפו בקליק

מאמרים נוספים

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן