דסקטופ

ד' 17 אפר' 2024

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מובייל

האם אפשר עוד להגיש דרכון פורטוגלי?

ב"ה

לאון אסאו הינו עורך דין מומחה בענייני אזרחות וחוקי הגירה באירופה. כעורך דין בעל רישיון, הוא מוסמך לפעול בתחום זה בפורטוגל, ספרד, תורכיה וישראל. עם תואר שני מאוניברסיטת ליסבון בעניין אזרחות ודיני הגירה אירופאית, הוא חוקר ומומחה בתחום זה.

בכתבה הזו, אנחנו מתכוונים לנתח את הנושא של שינוי ההנחיות בחוק האזרחות הפורטוגלי, הידוע בשם "חוק האזרחות 6-7". החוק הזה מאפשר לאנשים שיש להם קשר לצאצאי משפחות מגירוש ספרד לקבל אזרחות פורטוגלית.

עד לתחילת ספטמבר 2022, היה ניתן להגיש בקשות לאזרחות פורטוגלית בהתאם להנחיות הקודמות. התהליך כלל גישת תיקי הבקשה עם אישור זכאות מאחת מהקהילות היהודיות בפורטו או ליסבון, המאשר שהמבקש משתייך לעדה הספרדית שקשורה לגירוש ספרד. בנוסף לתעודת הלידה, תעודת היושר וצילום דרכון, בעל עניין יכול היה לצרף תיעוד משפטי ואם הוא היה מיוצג על ידי עורך דין, יכול היה לצרף גם את היפוי כח. כל המסמכים היו צריכים להיות מאומתים על פי הדין.

לפי ההנחיות החדשות, בנוסף להגשת המסמכים הדרושים כגון תעודת לידה, תעודת יושר וצילום דרכון, יש דרישה להוכיח גם זיקה לפורטוגל. הזיקה הזו יכולה להיות בצורת זכויות בנדל"ן או בחברה בפורטוגל. אולם, ההנחיות ציינו שלא ניתן לרכוש זכויות בנדל"ן על מנת להוכיח את הזיקה. במקום זאת, נדרש לקבל את הזכויות דרך ירושה מקרוב משפחה למשל ובכך לקבל את הזיקה. בנוסף, ניתן להוכיח זיקה על ידי נסיעות רבות לפורטוגל, אך לא צויין במדויק כמה נסיעות או לכמה זמן.

נראה שההנחיות לא מספקות מידע מפורש או מדויק בנוגע לזיקה הדרושה. ולמעשה לא מאפשרות את קיום החוק.

הכלל הנפוץ בקרב משפטנים הוא שההנחיות החדשות שפורסמו אינן ברורות וגם מנוגדות לחוקה. תפקידה המרכזי של הנחיה היא לפרש ולברר את החוק, אך חשוב לזכור שהנחיה לא יכולה להגביל או לבטל את החוק עצמו. במציאות, ההנחיה שניתנה במקרה זה מביאה לתנאים שכמעט בלתי אפשריים לבצע, ובפועל מבטלת את החוק.

המחוקק בפורטוגל מכיר באתגרים הנובעים מההנחיה הקיימת. בהבנה של הבעיה ולכן יש ניסיון להפוך את ההנחיה לחוק מה שיקשה יותר לערעור נגדו.

נראה לכן, עדיין קיימות הזמנות לאלו שלא הצליחו לממש את זכותם להגיש בקשה עד כה.

אנו ממליצים לפעול במהירות ככל האפשר על מנת לנצל את ההנחיה הקיימת, כי עם הזמן יתכן וההנחיה תהפוך לחוק שיהיה קשה לערעור. כיום, כבר רבים החלו להגיש בקשות כאלו וידוע לנו שמשרד האוכלוסין הפורטוגלי ידחה אותן.

עורכי דין מקצוענים שיגישו ערעורים על הסירובים לאזרחויות שניתנו על פי ההנחיות החדשות, יכולים להשפיע על התוצאה של הבקשות בצורה חיובית. הם יכולים להגיש ערעורים בשלבים שונים של הליך המשפט, ולהתמודד עם הסירובים המשרדיים באמצעות טענות משפטיות וייצוג מול המשפט.

משרד עו"ד לאון אסאו מתחייב ללוות את הבקשות עד הסוף, כולל בעתירה מנהלית ובהליך של ערעור בבית משפט לעייני חוקה, על מנת להבטיח שזכויות הלקוחות יוגנו בצורה חוקית ולהגיע להצלחה משפטית.

בתקופה האחרונה הקהילה היהודית בפורטו חידשה את ההסכמה שלה למתן אישור לזכאות לאזרחות פורטוגלית למי שיש לו קשר ליהדות ספרד. בעקבות זה אנחנו מציעים להתחיל בהקדם את ההליך לבקשת האזרחות, כפי הנראה כרגע זאת ההזדמנות האחרונה

לגבי הקטינים:

סעיף 2 לחוק האזרחות הפורטוגלי מאפשר קבלת אזרחות לקטינים שאחד מהוריהם הינו אזרח פורטוגל.

אך אחרי כניסת ההנחיה שמחייבת להוכיח זיקה בגין חוק ההתאזרחות לצאצאי מגורשי ספרד המנהל התחילה גם לדרוש זיקה לתיקי הקטינים ורוב התיקים התחילו לקבל סירוב ונשלחות לבית משפט שיחליט את גורל התיק.

פה יש דבר חשוב שצריך לדעת , למנהל יש לו זמן של 12 חודשים לדרוש זיקה ,אם לא עשה את זה אז אפשר לטעון שהזמן עבר ולא ניתן לדרוש זיקה. היום מפני שיש אלפי תיקים שהוגשו יש עומס גדול  בלשכת האוכלוסין הפורטוגלי, קשה מאות לקונסרבטוריה לפתוח את התיקים ולדרוש זיקה לפני תום ה12 חודשים.

המנהל יודע את זה ורוצה לשנות את הסעיף בעניין. לכן חשוב מאוד להגיש הכי מהר אפשרי את תיקיי הקטינים לפני השינוי.

למרות שבדרך כלל צריך להגיש את התיק מושלם אך במקרים אלו עדיף להגיש את התיק הכי מהר אפשרי אף על פי שחסרי מסמכים ולהשלים מה שחסר מאוחר יותר וככה לא לקחת סיכון לשינויים בחוק.

משרד עו"ד לאון יכול להגיש את התיקים שלכם בימים ספורים ולהשלים מה שחסר מאוחר יותר.

מוזמנים ליצור קשר באמצעות ווצאפ עם משרד עורכי הדין של לאון אסאו על מנת לברר איך ניתן גם לממש את זכאותכם לפני שהחוק יבוטל כפי שצפוי לחלוטין: לחצו כאן לשליחת ווצאפ

הכתבה נכתבה באדיבות על ידי מנהל המשרד אוריה.

במידה ויש לכם עדויות ומידע לשתף אותנו בנושא אתם מוזמנים לשלוח אותו אלינו  למייל של המערכת:

[email protected]

אוהבים את פורטוגל ? שתפו בקליק

מאמרים נוספים

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן