דסקטופ

ד' 17 אפר' 2024

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מובייל

הכערת בית המשפט לחוקה בפורטוגל לשינוי סעיף 6 לחוק האזרחות במדינה

נשיא פורטוגל לפני מספר שבועות הפנה את שינוי סעיף החוק בחוק ההתאזרחות של פורטוגל הנוגע לבני מגורשי ספרד לבחינה בבית המשפט החוקתי במדינה.

בית המשפט החוקתי (TC) "החליט ברוב דעות שלא להכריע באי-חוקתיות" של הצו הפרלמנטרי המשנה את הכללים להענקת אזרחות לצאצאי יהודים ספרדים, אותו שלח נשיא הרפובליקה לבדיקת חוקיותו.

שופטי בית המשפט סברו כי ההצעה, במהותה, "איננה פוגעת בציפיות הלגיטימיות של מבקשי הלאום, ואינה מסכנת באופן ישיר את חיי מקבליה, או את כבוד האדם האנושי", אמר נשיא בית המשפט חוסה ז'ואאו אבאנטס, ממטה בית המשפט בליסבון.

"המצוות הנדונות אינן מממשות כל הגבלה של זכויות, חירויות וערבויות, ואינן מפרות את עקרון הגנת האמון", על פי עקרון שלטון החוק, סיכם חוסה ז'ואאו אבאנטס.

נשיא בית המשפט
נשיא בית המשפט

חוסה ז'ואאו אבאנטס הבהיר כי מה שעומד על הפרק הוא "סעיף 6 לצו", אשר "מכיל משטר מעבר החל על בקשות התאזרחות שהוגשו בין ה-1 בספטמבר 2022 לכניסת הצו החדש לתוקף, על ידי צאצאיהם של יהודים ספרדים פורטוגזיים אשר גורשו מפורטוגל בסוף המאה ה-15".

פסק הדין המדובר יהיה זמין באתר האינטרנט של בית המשפט מאוחר יותר היום, אמר.

נשיא הרפובליקה הגיש את הצו לבית המשפט לחוקה ב-26 בינואר, בהתחשב בכך שהוא עלול להחמיר את מצב בני הערובה בעזה.

בהצהרה אמר מרסלו רבלו דה סוזה כי "התיקון לחוק הלאום, עם השפעות החלות על תהליכים שעדיין בעיצומם, עלול להחמיר את מצבם של בני ערובה ישראלים בעזה שיש להם בקשות תלויות ועומדות לקבלת אזרחות פורטוגלית".

השפעה זו "יכולה להיחשב כפוגעת בעקרונות האמון ובכבודו של האדם, כמו גם, אובייקטיבית, בזכות לחיים, שכן בת ערובה פורטוגלית-ישראלית כבר שוחררה על בסיס אזרחותה הפורטוגלית".

השינויים בחוק הלאום אושרו בפרלמנט ב-5 בינואר, כאשר רוב חברי הפרלמנט של PS, IL, BE, PAN וליברה הצביעו בעד, PSD ושלושה חברי פרלמנט של PS נמנעו וצ'גה ו-PCP הצביעו נגד.

במידה ויש לכם עדויות ומידע לשתף אותנו בנושא אתם מוזמנים לשלוח אותו אלינו  למייל של המערכת:

[email protected]

אוהבים את פורטוגל ? שתפו בקליק

מאמרים נוספים

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן