דסקטופ

ב' 15 יול' 2024

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מובייל

לוויין ננו פורטוגלי נשלח היום לחלל בטיסת הבכורה של טיל אריאן 6

הלוויין הננו הפורטוגלי ISTSat-1, שנבנה על ידי סטודנטים ופרופסורים מהמכון הטכני העליון (IST), משוגר היום לחלל בטיסת הבכורה של טיל אריאן 6 האירופאי החדש.

השיגור, מבסיס החלל האירופי בקורו, גיאנה הצרפתית, מתוכנן להתבצע בין השעות 19:00 ל-23:00 (שעון ליסבון).

תחנת הטלפורט של סנטה מריה, באיי האזורים, המופעלת על ידי Thales Edisoft Portugal, תהיה התחנה הראשונה שתספק נתונים מהטיל, שטיסת הבכורה שלו "מסמנת את חזרת היכולת המבצעית האירופית לגישה לחלל".

על סיפון הטיל יהיה ISTSat-1, הלוויין הננו הראשון שתוכנן על ידי אוניברסיטה פורטוגלית והלוויין הפורטוגלי השלישי שנשלח לחלל, לאחר לוויין הננו Aeros MH-1 במרץ ולוויין המיקרו PoSat-1 בשנת 1993, שבהם השתתפו חברות.

ISTSat-1 ישמש לבדיקת מפענח חדש להודעות הנשלחות ממטוסים שיאפשר לזהות אותם באזורים מרוחקים ולהעריך את ההיתכנות של שימוש בלווייני ננו לקבלת אותות על מצב המטוסים, כגון מהירות וגובה, למטרות בטיחות אווירית.

לוויין הננו, "קובייה" שעלתה כ-270,000 יורו, ימוקם 580 קילומטרים מכדור הארץ, מעל תחנת החלל הבינלאומית, ה"בית" והמעבדה של האסטרונאוטים, וישלח את הנתונים הראשונים כחודש לאחר תחילת הפעילות.

הוא יישאר במסלול בין חמש לחמש עשרה שנים לפני שיחזור לאטמוספירה.

יחד עם ISTSat-1 יישלחו לווייניים אחרים וציוד מדעי ממוסדות זרים, חברות וסוכנויות חלל.

אריאן 6, שטיסת הבכורה שלו התעכבה בארבע שנים ועלתה 4.5 מיליארד יורו, יחליף את אריאן 5, שביצע את טיסתו האחרונה ביולי 2023.

סוכנות החלל האירופית (ESA), שפורטוגל חברה בה משנת 2000, מתכננת שיגור שני, הפעם מסחרי, של סדרת הטילים האירופיים החדשה עד סוף השנה. ארבע עשרה טיסות מתוכננות לשנתיים הבאות.

עם סוג זה של טיל מתכוונת סוכנות החלל האירופית לשגר את גשושית החלל פלאטו בשנת 2026, ש"תצלם" אלפי כוכבים ותחפש כוכבי לכת דמויי כדור הארץ. במשימה יש השתתפות מדעית פורטוגלית, מהמכון לאסטרופיזיקה ומדעי החלל.

לציון תאריך השיגור של ISTSat-1, סניף אוירש של ה-IST מקדם את הדיון "כיצד להכין את הדור הבא לעידן חדש בחלל?" וחותם על פרוטוקול עם העירייה המקומית ו-CEiiA – מרכז להנדסה ופיתוח להקמת Oeiras Valley Space Hub, מרכז לפעילויות חלל.

שר החינוך, המדע והחדשנות, פרננדו אלכסנדר, ומזכירת המדינה למדע, אנה פאיבה, משתתפים בטקס המציין את שיגור אריאן 6 בקמפוס אוירש של המכון הטכני העליון.

במידה ויש לכם עדויות ומידע לשתף אותנו בנושא אתם מוזמנים לשלוח אותו אלינו  למייל של המערכת:

ne**@po************.com

אוהבים את פורטוגל ? שתפו בקליק

מאמרים נוספים

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן