דסקטופ

ב' 15 יול' 2024

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מובייל

ממשלה/100 ימים: הכרזות רבות, החלטה על שדה התעופה החדש והסכם עם המורים

מאה הימים הראשונים של הממשלה התאפיינו בהכרזות רבות, בהחלטה על מיקום שדה התעופה העתידי ובהסכם עם חלק מאיגודי המורים, לצד שינויים רבים בתפקידים בכירים.

ביום רביעי, 10 ביולי, ממשלת PSD/CDS-PP בראשות לואיס מונטנגרו משלימה מאה ימים מאז כניסתה לתפקיד בארמון אז'ודה ב-2 באפריל, ונכנסה לתפקיד מלא ב-12 באותו חודש.

מאז, הוכרזו מספר "חבילות" ו"סדרי יום" – בתחומים הנעים מדיור ועד שחיתות, הגירה, בריאות, מינהל ציבורי וכלכלה – אך לא כולם תורגמו עדיין ליוזמות חקיקה, מה שהוביל לביקורת מצד האופוזיציה על חוסר יישום ועיתוי.

ההחלטה הראשונה של הממשלה החוקתית ה-24 הייתה סמלית במוצהר: שינוי הלוגו הרשמי המשמש בתקשורת של הרשות המבצעת, תוך שחזור אלמנטים כמו הספרה הארמילרית עם מגן, קינאס וטירות, שהוסרו בשינוי הקודם.

בשבועות שלאחר מכן, הממשלה אישרה צווי חוק שכוונו למוטבי תוספת הסולידריות לקשישים – שיקבלו כעת השתתפות של 100% בתרופות, הטבה חודשית שתוגדל ב-50 אירו וביטול הכנסות ילדיהם כגורם שלילה – וב-14 במאי, הכריזה על ההחלטה הראשונה שלדבריה תואמה עם מפלגת האופוזיציה הראשית, ה-PS: לבנות את שדה התעופה הבינלאומי העתידי של ליסבון באלקושטה, שייקרא על שם המשורר לואיס דה קאמואס.

מאז, הוצגו ואושרו על ידי הממשלה במועצת השרים מספר חבילות של אמצעים, כגון "יש לך עתיד בפורטוגל", במועצת השרים הנושאית והמבוזרת הראשונה (בבראגה) שהוקדשה לצעירים, "לבנות את פורטוגל" (בנושא דיור), "תכנית החירום והטרנספורמציה בבריאות", "תכנית הפעולה הממשלתית להגירה", התכנית "+שיעורים +הצלחה" (למניעת היעדרות תלמידים לתקופות ארוכות בשנת הלימודים הבאה), "סדר היום נגד שחיתות", השלב הראשון של רפורמת המינהל הציבורי ומערכת של 60 אמצעים "להאצת" הכלכלה, כולל הקיצוץ המובטח של 4 נקודות במס החברות במהלך הקדנציה.

חבילת השחיתות, לדוגמה, מתוך 20 האמצעים שהוצגו טרם הביאה לכדי צו או הצעת חוק כלשהי, בדיון שיצטרך לעבור דרך ועדה פרלמנטרית אפשרית שהוצעה על ידי PSD ו-CDS-PP.

בעיקר בתחומי המיסוי, הדיור והצעירים ניסתה הממשלה לחוקק בשלושת החודשים הללו, ולאחר שהצעתה להורדת מס ההכנסה (IRS) שונתה על ידי הפרלמנט (אושר נוסח חלופי כאשר PSD ו-CDS-PP הצביעו נגד), בחרה הרשות המבצעת להציג הרשאות חקיקה במקרים בהם אינה יכולה להחליט בצו.

מתוך שמונה הצעות החוק שהממשלה הגישה לפרלמנט עד יום שישי, שלוש היו בצורת הרשאות במטרה לאפשר לרשות המבצעת לחוקק בנושא פטורים מ-IMT ו-IMI לצעירים, ביטול התרומה החריגה על דיור מקומי (שתי אלה כבר אושרו) ושינוי ה-IRS לצעירים לשיעור מרבי של 15%.

ב-21 במאי הגיעה הממשלה להסכם עם שבעה איגודי מורים על החזרת זמן השירות שהוקפא, ובתחילת יוני, עם האיגוד המרכזי של עובדי המשפט. עם זאת, המשא ומתן עם כוחות הביטחון עלול להיות בסכנה לאחר שראש הממשלה אמר כי אינו מוכן להגדיל את סכום ההסכם שכבר הוצע (300 אירו לחודש).

מאה הימים הראשונים הללו התאפיינו גם בהחלפות בכמה תפקידים בכירים במינהל הציבורי, עם התפטרותם של המנכ"ל של שירות הבריאות הלאומי פרננדו אראוז'ו (שהוחלף על ידי סגן אלוף אנטוניו גנדרה ד'אלמיידה) ונשיאת המוסד לביטוח לאומי אנה ואסקס, או התפטרויותיהם של הספקית של סנטה קאזה דה מיזריקורדיה אנה ז'ורז', המנהל הלאומי של PSP ז'וזה ברוס קוריאה או הנהלת הסוכנות למודרניזציה מנהלית.

ראש הממשלה דחה את הרעיון של "טיהור על פי קריטריונים מפלגתיים" והשיב לביקורת האופוזיציה ב"ערמות של התפטרויות" בממשלה הסוציאליסטית הקודמת.

במאה ימים אלה של הממשלה החוקתית ה-24, מזכירת המדינה לניידות, כריסטינה דיאס, הייתה למטרה לביקורת האופוזיציה על כך שקיבלה פיצויים לעזוב את CP ולאחר מכן הצטרפה לגוף רגולטורי.

במידה ויש לכם עדויות ומידע לשתף אותנו בנושא אתם מוזמנים לשלוח אותו אלינו  למייל של המערכת:

ne**@po************.com

אוהבים את פורטוגל ? שתפו בקליק

מאמרים נוספים

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן