דסקטופ

ד' 22 מאי' 2024

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מובייל

פורטוגל תקבל יותר מ-223.8 מיליון אירו במסגרת קרן "למעבר אנרגטי צודק" של האיחוד האירופי (JTF)

פורטוגל תקבל יותר מ-223.8 מיליון אירו במסגרת קרן "למעבר אנרגטי צודק" של האיחוד האירופי (JTF) בעקבות אימוץ היום של שלוש תוכניות מרובות קרנות מימון הכוללות את תוכניות "המעבר הצודק הטריטוריאליות" (TJTPs). תמיכה זו של האיחוד האירופי תעזור לספק "מעבר אקלים צודק" באזורי "המעבר הצודק" הפורטוגלים של אלנטחו ליטורל ו-Médio Tejo והעיר מאטוסינהוס.

החלטה זו סוגרת את אימוץ כל 11 התוכניות שיפעילו את ההשקעות בפורטוגל ב-22.6 מיליארד אירו בשנים על ידי האיחוד 2021-2027 כדי לתמוך בכלכלה מאוזנת טריטוריאלית, הוגנת, ירוקה ודיגיטלית.

פורטוגל סגרה לאחרונה שלושה ממפעלי פליטת ה-CO2 הגדולים במדינה: שתי תחנות כוח פחמיות ב-Sines (Alentejo Litoral) וב-Médio Tejo, ובית הזיקוק לנפט ב-Matosinhos.

גיוון כלכלי באלנטחו ליטורל

ב-Alentejo Litoral, ה-JTF יגוון את הכלכלה המקומית על ידי תמיכה במחקר וחדשנות במפעלים קטנים ובינוניים (SMEs) הפעילים באנרגיה מתחדשת, מזון חקלאי ותיירות, ועל ידי השקעה בניידות מקומית בת קיימא.

הקרן צפויה ליצור כ-200 מקומות עבודה חדשים ותתמוך בהתמצאות מחדש המקצועית של עובדים באזור שנפגע מסגירת תחנת הכוח באמצעות הדרכה ופעילויות שיפור והשבחה מחדש. ה-JTF גם יעניק סיוע לעצמאיים וליזמות חדשנית.

חיזוק הפיתוח החברתי-כלכלי של מדיו טג'ו

ב-Médio Tejo, ה-JTF יגביר את הגיוון הכלכלי על ידי תמיכה בחברות קטנות ובינוניות עם יזמות חדשנית, מחקר וטכנולוגיות חדשות במגזרים ירוקים מתעוררים.

ה-JTF יתמוך גם בהכשרה של 420 עובדים באזור המושפע מהמעבר האנרגטי המתמשך כדי לרכוש כישורים חדשים ולמצוא מקומות עבודה חדשים.

שיפור הפיתוח הכלכלי במטוסינהוס

ב-Matosinhos, באזור המטרופולין של פורטו, ה-JTF יתמוך בהקמת מרכז חדשנות חדש עם התמקדות מיוחדת בניידות בת קיימא, אנרגיה נקייה, קידום ייצור וכלכלה ימית.

הבאת תחבורה ציבורית בת קיימא למרכז זה תהיה גם בין סדרי העדיפויות של השקעות JTF בטריטוריה זו.

יתרה מכך, הכלכלה תגוון על ידי סיוע לעסקים קטנים ובינוניים מקומיים שנפגעו מסגירת בית הזיקוק להתאים את המודל העסקי שלהם.

ה-JTF צפוי ליצור 150 מקומות עבודה חדשים בחברות קטנות ובינוניות הנתמכות, ותכשיר מחדש ותכשיר 170 מובטלים ארוכי טווח.

רקע כללי

ה-JTF מבטיח שהמעבר לכלכלה ניטרלית באקלים יתרחש בצורה הוגנת, ולא מותיר אף אחד מאחור, במיוחד באזורים המושפעים.

שטחים אלו מזוהים במהלך המשא ומתן על הסכמי השותפות 2021-2027 והתוכניות הנלוות בין הרשויות בפורטוגל לבין הנציבות.

הסכם השותפות עם פורטוגל אושר ביולי 2022. פורטוגל תקבל סך של 22.6 מיליארד אירו במימון האיחוד האירופי בתקופה 2021-2027 לפורטוגל תחרותית יותר, ירוקה והוגנת יותר באמצעות 11 תוכניות שאומצו כעת. ארבע תוכניות לאומיות יתרמו לחיזוק הזדמנויות תעסוקה, חינוך והכשרה, הגנה על הסביבה והבטחת קיימות, סיוע טכני וכן חדשנות והמעבר הדיגיטלי בכל המדינה. שבע תוכניות אזוריות יתמכו בתחרותיות, במעבר הירוק והדיגיטלי ובעבודות בליסבון, מדיירה, האיים האזוריים ובאזורי נורטה, אלגרבה, אלנטחו וסנטרו.

ה-TJTPs, שפותחו על ידי הרשויות הלאומיות והאזוריות בהתייעצות הדוקה עם שותפים מקומיים, מזהים את האתגרים ואת אסטרטגיית הפיתוח והצרכים בכל טריטוריה, ואת היעדים שיש לעמוד בהם עד 2030. הם גם מזהים את הפעולות המתוכננות עם מנגנוני ממשל ספציפיים.

אישור ה-TJTPs פותח את הדלת למימון על ידי ה-JTF וכן למימון ייעודי תחת שני עמודי התווך האחרים של מנגנון המעבר הצודק (JTM): תכנית מעבר צודק במסגרת InvestEU ומתקן הלוואות במגזר הציבורי למעבר צודק המשלב נציבות מענקים עם הלוואות של בנק ההשקעות האירופי. ה-JTM מספק תמיכה ממוקדת כדי לעזור לגייס כ-55 מיליארד אירו במהלך התקופה 2021-2027 באזורים המושפעים ביותר.

שותפים מקומיים וכל מחזיקי העניין יכולים גם לקבל תמיכה ולהחליף שיטות עבודה וחוויות מומלצות בכל רחבי האיחוד האירופי באמצעות פלטפורמת המעבר הצדק.

על פי בקשה של הרשויות הפורטוגזיות, הנציבות סיפקה מומחיות טכנית מותאמת אישית להכנת האסטרטגיה הלאומית למעבר מפחם של אזורי פורטוגל הנוגעים בדבר. התמיכה ניתנה על ידי מכשיר התמיכה הטכנית תחת DG REFORM.

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_22_7718

במידה ויש לכם עדויות ומידע לשתף אותנו בנושא אתם מוזמנים לשלוח אותו אלינו  למייל של המערכת:

[email protected]

אוהבים את פורטוגל ? שתפו בקליק

מאמרים נוספים

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן