דסקטופ

ו' 21 יונ' 2024

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מובייל

לא עוד לשייך לאום עם החובה לדעת את השפה


נדחתה היוזמה של הצעתו של צ'גה להכניס לחוקה את "החובה להכיר את השפה והתרבות הפורטוגלית" כדי לרכוש אזרחות, בדיון ש'התלהט' בהתייחסויות לחוסה סאראמאגו ולמסגד במורריה.

ההצעה של המפלגה בראשות אנדרה ונטורה רצתה להוסיף חובה חדשה למאמר המגדיר אזרחות פורטוגלית: "על כל אזרחי הלאום הפורטוגזיים מוטלת החובה לדעת את השפה והתרבות הפורטוגלית.

"אחד המרכיבים המזהים של אזרחות הוא שפה ותרבות. אנו מאמינים כי יש להעניק אזרחות פורטוגזית רק למי שיודע את השפה והתרבות הפורטוגלית", טען סגן ונשיא צ'גה, בישיבת הוועדה לתיקון חוקתי בסופו של דבר.

מתאם הספסל הסוציאליסטי, פדרו דלגאדו אלבס, ציין כי החוקה הפורטוגלית היא "חסכנית בייחוס חובות" ואיראן כי "אזרחים פורטוגלים ברגע הלידה אינם מדברים מילה בפורטוגזית, אינם יודעים את המילים של Camões. או שקראת את 'ספר הדאגה'", מאת פרננדו פסואה.

"גם בלאום נרכש, החוק מגדיר שהוא מבוסס על ידיעה מספקת של השפה, היקף הידע הזה לא צריך להיות בחוקה. PS יצביע נגד זה", אמר.

גם ה-PSD, באמצעות סגנית קתרינה רושה פריירה, דחה את ההצעה, תוך שאלה האם היא "מתכוונת לבטל את החוקה של חוק הלאום", בעוד המתאם הסוציאל-דמוקרטי, אנדרה קואלו לימה, הרחיק לכת ונזכר שכלל כזה לא היה מאפשר לספורטאים כמו פבלו פיצ'רדו או פרנסיס אוביקוולו להיות בעלי אזרחות פורטוגלית.

עבור IL, ז'ואאו קוטרים פיגוארדו גם הגן על כך שההתייחסות שכבר קיימת בחוק הלאום מספיקה ומעורפלת: "מבחינת ידיעת השפה הפורטוגזית, חלק מחברי הקבוצה הפרלמנטרית של צ'גה לא יעברו את המסננת הזו, אם לשפוט לפי הנוסח של כמה מההצעות של צ'גה".

סגנית PCP, אלמה ריברה, ראתה בהצעה אבסורדית ו"תחבולה להגבלת ייחוס הלאום", והאשימה את צ'גה באימוץ גישה של בוז קבוע לתרבות הפורטוגלית, והדגימה כי היא "הצביעה נגד" הצבעת הצדעה לזוכה פרס נובל לספרות חוסה סאראמאגו.

באותה צורה, סגנית ה-PAN היחידה, אינס סוזה ריאל, סברה כי הצעה זו "איננה תמימה והיא נושאת חותמת אידיאולוגית ואת האג'נדה הידועה של צ'גה", בעוד Rui Tavares, עבור Livre, ציין כי היא עלולה להוציא מאות אלפי אזרחים בעלי אזרחות פורטוגזית, כלומר במקאו או טימור, וכן שאל כיצד יוגדר ידע בתרבות.

"לפני זמן מה שמעתי את סגן העירייה של צ'גה אומר שהמסגד במורריה הוא נקע למסורת של המקום", הוא מתח ביקורת והדגיש כי "המילה מורריה אינה כזו במקרה".

בתשובה שלו, אנדרה ונטורה הזהיר כי "מי שרוצה להשתמש בפורום הזה כדי לעשות התקפות גרוטסקיות או בדיחות רעות" יענו.

"אני לא מקבל שמישהו אומר שסגנית עירייה עשתה נקע לשפה הפורטוגזית, כשסגן מהמפלגה שלו עושה נקעים לשפה הפורטוגזית ברצף במהלך כל המנדט, שלאחר מכן אמר שהיא שקרנית ואף הורה לו לעזוב את המסיבה. אלה היו נקעים", ציין בהתייחסות לפרלמנט לשעבר של המפלגה החופשית, ג'ואסין קטאר מוריירה.

ביטוי זה עורר אזהרה של נשיא הוועדה, הסוציאל-דמוקרטי חוסה סילבנו, מפני "שפה פוגענית" וקצת מהומה בחדר, מה שגרם לסבב התערבות נוסף של המפלגות השונות בנימה כללית של פנייה להעלאת הדיון.

במידה ויש לכם עדויות ומידע לשתף אותנו בנושא אתם מוזמנים לשלוח אותו אלינו  למייל של המערכת:

ne**@po************.com

אוהבים את פורטוגל ? שתפו בקליק

מאמרים נוספים

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן