דסקטופ

ב' 15 יול' 2024

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מובייל

המצאות מפורטוגל

פורטוגל תמיד הייתה מדינה מלאה בממציאים ותגליות. מאז התגליות אשר הפכו אותה לאימפריה, המדינה הייתה חלוצה בהמצאות שניתן למצוא ברחבי העולם כיום.

יצירת המצאות חדשות בפורטוגל הייתה בשיאה במהלך עידן גילוי הארצות. המצאות אלו כללו בעיקר שיפור של מכשירים וטכניקות של ניווט באוקיינוס וקרטוגרפיה חופית, כגון אסטרולב של הימאי ומפת קווי הרוחב. בתחום היישומים הצבאיים, בניית תותחים וסוגים חדשים של חרבות, כמו החרב השחורה של Carracks.

הקרבל
Historical "Azulejo" ceramic tiles, ca 1775 depicting caravels on the Portuguese voyages of discovery. Oeiras, Lisbon, Portugal. No copyright issues, 18th century public location. הקרבל

בעבר, פורטוגל המציאה את האסטרולב והקרבל, אבל לאחרונה היו הרבה המצאות אחרות שאנשים רבים לא מבינים שהומצאו על ידי פורטוגזים.

אַצְטְרוֹלָב הוא מכשיר מכני, המשמש לקביעת זוויות גרמי השמים ביחס לאופק, והיה מכלי הניווט העיקריים עד למאה ה-18, בה נתפס מקומו על ידי הסקסטנט. אצטרולב מורכב מלוח עגול, המכויל במעלות, ומזרוע מסתובבת המחוברת למרכזו. כאשר סימון ה-0° מיושר עם האופק, וכוכב כלשהו "נראה" בקצה הזרוע, נמדדת הזווית אל הכוכב.
אַצְטְרוֹלָב הוא מכשיר מכני, המשמש לקביעת זוויות גרמי השמים ביחס לאופק, והיה מכלי הניווט העיקריים עד למאה ה-18, בה נתפס מקומו על ידי הסקסטנט. אצטרולב מורכב מלוח עגול, המכויל במעלות, ומזרוע מסתובבת המחוברת למרכזו. כאשר סימון ה-0° מיושר עם האופק, וכוכב כלשהו "נראה" בקצה הזרוע, נמדדת הזווית אל הכוכב.

כאן אנו מציגים בפניכם כמה מההמצאות האחרונות הטובות ביותר שנעשו על ידי ממציאים פורטוגזיים.

כדור ספוג מיקרופון

בין אם ברדיו או בטלוויזיה, אנחנו רואים עיתונאים עם המיקרופונים שלהם, אבל בניגוד לזמרים, לאנשי מקצוע בעולם התקשורת יש כדור ספוג על המיקרופונים. החפץ הזה הומצא על ידי Jaime Filipe, מהנדס שעבד בערוץ הטלוויזיה הפורטוגזי RTP. בשנת 1981, הוא המציא את כדור הרוח הראשון למיקרופונים, אשר יקליט סאונד באיכות גבוהה יותר, מכיוון שהוא עוזר בהשוואת הצלילים.

Jaime Filipe
Jaime Filipe

מעלית כיסא גלגלים

Jaime Filipe היה איש עסוק. הוא לא רק המציא את הפונקציה המהפכנית של המיקרופונים, הוא גם השתמש בכישורי ההנדסה שלו להמצאות אחרות. המהנדס גם המציא מעלית לכיסא גלגלים, הנראית כעת על מדרגות או אפילו נכנסת לרכבות. חיימה פיליפה קיבל מספר פרסים על המצאה זו בבריסל ובג'ינברה.

כספומטים ATM

במדינות אחרות כבר היו כספומטים, אבל לפורטוגל לקח קצת יותר זמן להביא את פריט הצריכה הגבוה הזה לאוכלוסיה, מכיוון שהיא חקרה מאפיינים שונים. ב-1985 הותקנה בליסבון ובפורטו רשת הכספומטים הראשונה. כספומטים פורטוגזיים הם כנראה השלמים ביותר שהיו קיימים אי פעם. מלבד משיכת כסף, אפשר לשלם חשבונות ואפילו לשלם על כרטיס תחבורה ציבורית ולקנות כרטיסי רכבת.

לאחרונה, פורטוגל המציאה את MBWay, דרך קלה יותר לנהל כסף דרך הטלפון הנייד. עם MBWay אפשר להעביר כסף שייכנס מיידית לחשבון הבנק של אדם אחר. חברות כבר מציעות את האפשרות לשלם בחנויות מקוונות דרך MBWay. האפליקציה גם מקלה על משיכת מזומנים מכספומטים ותשלום בסופר, רק באמצעות הטלפון. בשנת 2022, ECO אמרה שהיו ארבעה מיליון משתמשי MBWay.

Via Verde

ויה ורדה היא דרך קלה יותר לשלם אגרה בכבישי אגרה ובכבישים מהירים. המכשיר הומצא על ידי חוקרים העובדים באוניברסיטת אביירו, והוא נמצא בשימוש מאז 1991. המכשיר הפחית את התורים לתשלום אגרה בכבישים המהירים. באמצעות Via Verde, הנהגים יכולים להמשיך בנסיעה ללא צורך לעצור לשלם. ברגע שהנהג עובר את השער, המערכת מושכת אוטומטית את הכסף מחשבון הבנק של הנהג.

Coloradd

לפי הערכות, כ-10% מאוכלוסיית הגברים בעולם הם עיוורי צבעים, אבל מעצב גרפי פורטוגלי השתמש בכישוריו כדי להקל על חייהם. Coloradd היא מערכת זיהוי צבעים מבוססת סמלים. אפשר לראות את זה בספרי לימוד בבית הספר, אבל גם על קופסאות של עפרונות, בתי חולים וחפצים אחרים, שבהם צבעים יכולים להיות תכונה חשובה. כל סמל קשור לצבע, מה שעוזר למי שלא רואה את כל הצבעים כמו שהם. Coloradd מאפשר לאנשים להבין טוב יותר גרפיקה, למשל.

במידה ויש לכם עדויות ומידע לשתף אותנו בנושא אתם מוזמנים לשלוח אותו אלינו  למייל של המערכת:

ne**@po************.com

אוהבים את פורטוגל ? שתפו בקליק

מאמרים נוספים

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן