דסקטופ

א' 23 יונ' 2024

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מובייל

בפורטוגל, פשע הפדופילים בכנסייה גבה כמעט 5,000 קורבנות

לפחות 4,815 קטינים עברו התעללות מינית בכנסייה הקתולית הפורטוגלית מאז 1950, כך סיכמה ועדה עצמאית ביום שני. לצורך הדו"ח שלה שמעה הוועדה יותר מ-500 עדויות בשנת 2022, אך גם חקרה את ארכיון המוסד ושוחחה עם הגורמים הגבוהים ביותר שלו.

אלפי קורבנות בכמה עשורים. זו מסקנת הדו"ח, שפורסם ביום שני, 13 בפברואר, על ידי הוועדה העצמאית שחקרה את הפדוקריליות בכנסייה הקתולית הפורטוגלית.

"(הלמעלה מ-500) העדויות מאפשרות לנו להגיע לרשת הרבה יותר גדולה של קורבנות, המחושבת לפי המספר המינימלי של 4,815 קורבנות", אמר מתאם ועדת המומחים הזו, פסיכיאטר הילדים פדרו שטרכט.

"הדו"ח שפורסם היום (שני) מבטא מציאות קשה וטרגית. עם זאת, אנו מאמינים שהשינוי בדרך", הגיב נשיא ועידת האפיסקופלים של פורטוגל (CEP), הבישוף של ליריה-פטימה חוסה אורנלס. "אנחנו מבקשים סליחה מכל הקורבנות", אמר בהתייחסו ל"פצע פתוח שכואב ומבייש אותנו.

הבישופים הפורטוגלים ייפגשו ב-3 במרץ כדי להסיק מסקנות מהדו"ח העצמאי ולהכריז על "צעדים קונקרטיים" כדי "למנוע חזרה של כל סוג של אלימות".

במשך שעתיים הציגו חברי ועדת המומחים, בצורה גסה ומפורטת לעתים, את הלקחים שנלמדו מ-512 העדויות המאומתות, אך גם ממחקרם בארכיון הכנסייה ומראיונותיהם עם בכירי הכנסייה.

"גודל המספרים והסיפורים מאוד מוכרים לנו"


"למרבה הצער, גודל המספרים והסיפורים מוכרים לנו מאוד מכיוון ששמענו אותם בעבר בכל פינות העולם", אמר הישואי הנס זולנר, חבר הוועדה האפיפיורית להגנה על קטינים ומנהל המועצה. המכון לאנתרופולוגיה שבסיסו ברומא למניעת התעללות.

אבל עבודתה של הוועדה הפורטוגלית העצמאית היא גם "סימן לכך שהכנסייה מסוגלת להתמודד עם הפצע העמוק הזה", הוסיף, לאחר שהשתתף בהצגת הדו"ח בליסבון.

מול אלפי מקרים של התעללות מינית על ידי כמרים שנחשפו ברחבי העולם והאשמות בטיוח על ידי חברי הכמורה, האפיפיור פרנציסקוס הבטיח בשנת 2019 לנהל "קרב כולל" נגד פדופיליה בתוך הכנסייה.

הצפוי בבירת פורטוגל ליום הנוער העולמי בתחילת אוגוסט, האפיפיור יוכל להיפגש עם קורבנות, אמר לאחרונה הבישוף המסייע של ליסבון, אמריקו אגייאר, האחראי על ארגון המפגש העולמי הזה של צעירים קתולים.

בסוף 2021, ההיררכיה של הכנסייה הפורטוגלית חייבה ועדה של מומחים בלתי תלויים לנקוט במדד תופעת הפדוקרימינליות, כפי שכבר נעשה במדינות כמו גרמניה או צרפת.

"קשה לדבר על" הנושא בפורטוגל

"רוב האנשים ששמענו חושבים שאין פיצוי אפשרי. אבל הם מחכים להתנצלות מהתוקף שלהם או מהכנסייה כמוסד", הסביר מתאם הוועדה.

כמעט כל הפשעים שדווחו לוועדה העצמאית כבר התיישנה, אבל 25 עדויות הועברו לפרקליטות, אמר פדרו שטרכט.

בין המקרים הנדירים הללו נמצא זה של אלכסנדרה, שמה האמצעי של אישה בת 43 שביקשה להישאר בעילום שם, שנאנסה על ידי כומר במהלך וידוי כשהייתה טירונית בת 17 שהתכוננה לחיים כנזירה. .

"קשה מאוד לדבר על הנושא בפורטוגל", שם 80 אחוז מהאוכלוסייה מגדירים את עצמם כקתוליים, אמרה האם לסוכנות הידיעות הצרפתית בשבוע שעבר. "שמרתי את הסוד הזה הרבה שנים, אבל הרגשתי שנעשה יותר ויותר קשה להתמודד עם זה לבד", אמרה בראיון טלפוני.

בהמתנה לשמוע איזו פעולה ינקטו הבישופים בתערובת של תקווה וספקנות, אומרת אלכסנדרה שעבודת הוועדה העצמאית הייתה "התחלה טובה" עבור אלה שביקשו "לשבור את חומת השתיקה" שאפפה אותם זה מכבר.

במידה ויש לכם עדויות ומידע לשתף אותנו בנושא אתם מוזמנים לשלוח אותו אלינו  למייל של המערכת:

ne**@po************.com

אוהבים את פורטוגל ? שתפו בקליק

מאמרים נוספים

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן