דסקטופ

ב' 15 יול' 2024

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מובייל

הצעת חוק חדשה בפורטוגל מציעה להקשיח את הקריטריונים עבור צאצאיהם של מגורשי ספרד ולאפשר קבלת אזרחות רק בתנאי של מגורים רצופים בפורטוגל לאורך שנים, ואף הוכחת שליטה בשפה הפורטוגזית

בשנים האחרונות, מאז פתחה פורטוגל את שעריה לצאצאיהם של מגורש ספרד ופורטוגל, עשרות אלפי ישראלים הגישו בקשה לאזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי. פורטוגל היא מדינה עם שלל אפשרויות אטרקטיביות בפני עצמה, אולם האזרחות הפורטוגלית מקנה לבעליה גם זכויות של אזרחי האיחוד האירופי, מה שהופך אותה לאטרקטיבית עוד יותר. אזרחי האיחוד האירופי נהנים מזכויות והקלות בתחום העבודה, הלימודים, עסקים ונדל"ן, ועוד. רבים מאזרחי ישראל של ימינו הם צאצאים של מגורשי ספרד ופורטוגל, אשר נפלטו בסוף המאה ה – 15, בעיקר לרחבי האימפריה העות'מאנית, שהשתרעה מדרום מזרח אירופה ועד לצפון אפריקה וחצי האי ערב. חלק גדול מאותם צאצאי המגורשים, עלו לישראל מאזורים אשר מצויים כיום בטריטוריה של טורקיה, מרוקו, טוניס, לוב, מצרים, סוריה ומדינות נוספות.

כאמור, לפני שנים אחדות החליטה פורטוגל לתקן את העוול ההיסטורי ולאפשר למי שיוכיח זיקה היסטורית – משפחתית למדינה, לקבל אזרחות.

על מנת לקבל הכרה כצאצאים של מגורשי ספרד ופורטוגל ולזכות באזרחות פורטוגלית, המבקשים נדרשים להליכים ביורוקרטיים ולהצגת מסמכים כמו עץ משפחתי ותעודות שונות. התהליך אורך זמן וכרוך בניהול הליכים בשפה הפורטוגזית והתנהלות מול רשויות החוק והמשפט, ועל כן מומלץ לנהל את ההליך באמצעות נציגים מנוסים אשר יקצרו את ההליך ויגדילו את הסיכויים לאישור הבקשה. כאשר מסתייעים בנציגים מהימנים, הסיכוי לקבלת האזרחות הוא גבוה.

אולם, יוזמות חקיקה חדשות בפורטוגל, פועלות על מנת להקשיח את הקריטריונים ולמנוע ממבקשים נוספים לקבל אזרחות פורטוגלית.

מנכ"ל משרד Easy Nationality מוטי שאבי, ועו"ד ונוטריון ליאון אסאו, השלימו הליכי התאזרחות בפורטוגל עבור ישראלים רבים, ומובילים עשרות תהליכים נוספים של התאזרחות בימים אלה.

Mordehai Shabi Easy Nationality
leon asseo

באיזה שינוי חקיקה מדובר ומה משמעותו?

עו"ד אסאו: "לפני מספר שבועות, המפלגה הסוציאליסטית בפורטוגל הגישה הצעת חוק אשר בכוחה לשנות מקצה לקצה את נגישות הישראלים לאזרחות פורטוגלית. על פי ההצעה, רק מי שהתגורר בפועל משך שנתיים לפחות בפורטוגל, יוכל לקבל אזרחות. וריאציה אחרת של ההצעה, מחריפה את התנאים אף יותר וכוללת שהייה של שלוש שנים בפורטוגל והוכחת שליטה בשפה הפורטוגזית, או שהייה בת חמש שנים ללא ידיעת השפה".

שאבי: "על פי ההצעה, החוק החדש יחול על כל מי שיגיש בקשה לאחר ינואר 2022. לכן כל מי שחושב שאזרחות פורטוגלית, ואזרחות באיחוד האירופי, עשויה לשמש אותו בשלב כלשהו בחייו, גם אם בעתיד הרחוק, מוטב שיזדרז".

מה גרם לשינוי החקיקה דווקא עכשיו?

עו"ד אסאו: "זוהי שאלה מעניינת כיוון שהצעת החוק התקדמה במהירות הבזק, באופן מחשיד. בדרך כלל, הצעות חוק עוברות תהליך של דיון ציבורי, ומתקדמות לאט בצינור החקיקה. במקרה הזה, כנראה לגורמים מסוימים היה דחוף מאוד לקדם ולהגיש את ההצעה. מוזר גם התזמון והדחיפה הבהולה של הצעת החוק דווקא בזמן משבר הקורונה, כשיש עניינים דחופים יותר לטפל בהם".

שאבי: "ההצעה עוררה גל התנגדות גם בגלל התוכן שלה וגם בגלל הבהילות שבה היא קודמה. לכן ניתן להעריך שבשלב זה, הצעת החוק הספציפית הזו דווקא לא תחוקק למרבה המזל".

מהו הנימוק להקשחת התנאים, מטעם יוזמי החוק?

עו"ד אסאו: "הם טוענים שנעשה שימוש ציני באזרחות הפורטוגלית מתוקף הגירוש, לצורך קבלת אזרחות באיחוד האירופי. במסגרת זו, לטענתם, אנשים ללא זיקה אישית לפורטוגל מקבלים אזרחות. אך הנימוק הזה משונה, כי הזכאות מלכתחילה נועדה לתקן עוול היסטורי ולעשיית צדק עם אותם מגורשים. לכן, לטעמי הצבת תנאים כמו מגורים ממושכים בפורטוגל ולמידת השפה, הם תמוהים. כאשר הוחלט על פתיחת השערים לצאצאי המגורשים, ההחלטה עברה ללא כל התנגדות, ומאז, היקף הדרכונים שניתנו לצאצאים אינו גדול ביחס לכלל מבקשי האזרחות בפורטוגל. לכן העיסוק בזה משונה, ויתכן שיש מאחוריו מניעים נסתרים. אני סבור שאין בפורטוגל אינטרס לאומי אמיתי לצעד הזה, מכיוון שרק מעט ממבקשי האזרחות מעוניינים לגור בפורטוגל מגורי קבע, אך רבים נוספים מתוכם משקיעים בכלכלה שלה ותורמים לצמיחת המשק ופיתוח הכלכלה הפורטוגלית".

שאבי: "יש אמנם תאגידים שמשתמשים באופן ציני בלאום הפורטוגלי, ומשווקים את הדרכון על ידי מוקדני מכירות, שיווק מטעה ומאוד אגריסיבי. אך זו איננה סיבה מוצדקת להעניש את כלל ציבור הצאצאים של מגורשי ספרד ופורטוגל. רצוי לא לתת יד לחברות קיקיוניות ולבחור נותן שירות עם שיטות עבודה הוגנות ומסודרות. כך נמנע ניצול לרעה של החוק הפורטוגלי ולא נתרום להקשחת הקריטריונים".

וידאו של ההכרזה ההיסטורית להשבת האזרחות לצאצאצי האנוסים והמגורשים:

לדעתכם החוק יעבור בסופו של דבר?

שאבי: "גם אם לא, כאמור יהיו יוזמות דומות אחרות. אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שעבור ישראלים, ובכלל עבור צאצאים של מגורשי ספרד ופורטוגל, ההזדמנות לאזרחות בפורטוגל יכולה לפקוע בכל נקודת זמן. לכן, עוד לפני הצעת החוק החדשה המלצנו לא להתמהמה ולפתוח בהליכים מוקדם ככל האפשר".

עו"ד אסאו: "למפלגה הסוציאליסטית אין יכולת להעביר לבדה את החוק, כיוון שאין לה מספיק מנדטים. יש לה קצת יותר מ – 100 מנדטים, מתוך 230 בפרלמנט הפורטוגלי. אך עקרונית, היא יכולה לאתר שותפים ליוזמה הזו. מי שמעוניין באזרחות פורטוגלית, מוטב שיפעל לקידום העניין. בספרד למשל, ישנה מציאות דומה של יוזמות חקיקה להקשחת הקריטריונים לקבלת אזרחות, וגם מי שכבר הגיש בקשה ומצוי תוך כדי ההליכים, עומד מול מציאות שבה ההליך שלו הוקפא באמצע ללא כל נימוק רשמי וללא צפי לעתיד".

במידה ויש לכם עדויות ומידע לשתף אותנו בנושא אתם מוזמנים לשלוח אותו אלינו  למייל של המערכת:

ne**@po************.com

אוהבים את פורטוגל ? שתפו בקליק

מאמרים נוספים

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן