דסקטופ

ד' 22 מאי' 2024

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מובייל

יוקשחו התנאים להוצאת דרכון פורטוגלי

הצעתה לתיקון חוק של מפלגת השלטון הסוציאליסטית בפורטוגל מאיימת לסגור את ההזדמנות להוצאת דרכון פורטוגלי.

כזכור, מ-2015 יכולים יהודים ממוצא ספרדי לזכות באזרחות פורטוגלית. מ-2015 עלתה המודעות לחוק ועשרות אלפי ישראלים הגישו בקשה לאזרחות פורטוגלית ואף זכו בעצם בדרכון של אחת ממדינות האיחוד האירופאי.

הצעה לתיקון החוק, שהועלתה על ידי מפלגת השלטון בפורטוגל, מאיימת בעצם על סגירת ההזדמנות עבור ישראלים נוספים להמשיך ולזכות באותה אזרחות. בהחלטה על תיקון החוק נאמר כי "הממשלה תעניק אזרחות לצאצאי יהודי ספרד אשר התגוררות בפורטוגל במשך תקופה של שנתיים. דרישת התושבות תחול על כל הבקשות שיוגשו מה-1.1.2022".

ההחלטה על תושבות של שנתיים בפורטוגל של כל מבקש אזרחות, באה בעצם להבטיח שהלאום הפורטוגלי אינו הופך לנכס סחיר. על פי הנתונים, משנת 2017 חלה עלייה חדה במספר הבקשות לאזרחות פורטוגלית מצד יהודים ממוצא ספרדי עם 4,000 בקשות, כשעלו ב-2019 לכדי 21 אלף בקשות. מגמה זו אמורה אף לגדול, כשהרוב המוחלט של מבקשי האזרחות הפורטוגלית אינם חיים במדינה ואין להם שום קשר ממשי לפורטוגל.

החוק שנחקק ב-2015 הביא להקמתן של חברות רבות המשווקות בישראל את הדרכון הפורטוגלי. אותן חברות מציעות את האזרחות הפורטוגלית כאמצעי להשגת זכויות השמורות לאזרחים של מדינות האיחוד האירופאי כמו גם פטור מויזה למדינות שונות ובראשן ארה"ב. אי לכך, מטרת החוק מ-2015 הפכה מעוותת והיא לא מבטאת את הקשר שיש למבקשי בקשת האזרחות בינם לבין פורטוגל.

העדר הקשר בין מבקשי האזרחות הפורטוגלית למדינה עצמה, עלול להוביל להעדר הכרה של מדינות שלישיות באותה אזרחות לה זכו צאצאים יהודים ובכך אף לפגוע באזרחים פורטוגלים אחרים. רצונם של הרשויות בפורטוגל וכוונת החוק הוא להעניק אזרחות פורטוגלית לצאצאים יהודים להם קשר רגשי ממש למדינה ולא כאלו שרואים באזרחות אמצעי למטרות אחרות.

למול שאיפת הפורטוגלים שהענקת האזרחות לצאצאים יהודיים תבטא קשר רגשי למדינה, מגיעה אותה דרישה למגורים של שנתיים בפורטוגל. כך יתבטא רצון אמיתי של אותם יהודים באזרחות פורטוגלית. מנגד, על מנת לא לפגוע ביהודים הנמצאים כעת באמצע התהליך קיימת בעצם אותה תקופת מעבר עד תחילת 2022.

הצעת החוק החדשה בעצם סותמת את הגולל על המשך קבלת אזרחות פורטוגלית. באופן טבעי, מעטים הישראלים אשר יסכימו ויהיו נכונים לעמוד בדרישת הפורטוגלים ולחיות שנתיים במדינה.

למול משבר הקורונה, ממנו סובלת גם פורטוגל, ישנה קדימות בפרלמנט הפורטוגלי לעסוק בנושאים הנוגעים לאותו משבר. מכאן, ישראלים אשר חשבו להמתין עם הגשת הבקשה לאזרחות פורטוגלית, חשוב שיבינו שחלון ההזדמנויות עלול להתקצר בקרוב ועל כן יש וכדאי שיזדרזו.

רוצים לממש זכאות לפני עדכון החוק השאירו פרטים:

במידה ויש לכם עדויות ומידע לשתף אותנו בנושא אתם מוזמנים לשלוח אותו אלינו  למייל של המערכת:

[email protected]

אוהבים את פורטוגל ? שתפו בקליק

מאמרים נוספים

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן