דסקטופ

ד' 17 אפר' 2024

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מובייל

שגרירות פורטוגל תורים

אנחנו כישראלים, תמיד רוצים הכל כאן ועכשיו. לכאורה,ואיך לא לפורטוגלים יש הרבה מה ללמוד מאיתנו על התייעלות בעבודה.

עם זאת, בואו ניזכר באירועי השנים 2015-18. פורטוגל התמודדה אז עם גל התאזרחות חסר תקדים, אשר שטף את המערכת הביורוקרטיה הלאומית שלה, מבלי שהיתה ערוכה להתמודד עם גל בסדר גודל כזה.

מאז ראינו שינויים מדהימים במערכת, שהתגייסה כולה כדי לקבל אותנו, הישראלים.

ממשלת פורטוגל השיקה במהלך שנת 2018 'קוד מעקב' עם פורטל ייעודי, שמאפשר את בדיקת מצב תיק אונליין.

  1. משרדי הפנים בכל רחבי המדינה החלו לטפל בתיקי מתאזרחים מכוח חוק המגורשים, דבר שאפשר התקדמות מהירה יותר בגל ההתאזרחויות ובלם סחבת של התיקים, שאיימה להתארך לכדי 5 שנים ומעלה.
  2. בשנים 2016 – 2017, מנהלת הקונסרוטוריה החלה בהשתלמויות לעורכי הדין המקומיים, בהן ניתנו הנחיות כיצד לפעול בתיקים מסובכים, כמו למשל מועמדים ממדינות ערב אשר אין ביכולתם להשיג תעודת לידה מארץ מולדתם.
  3. נבנתה מערכת יעודית להזמנת תורים לשגרירות פורטגל, שהושקה בשנת 2021. שגרירות פורטוגל אף עברה לבניין מפואר ומרווח יותר, לרווחת הישראלים.

המערכת החדשה לקביעת תורים לשגרירות פורטוגל, התקבלה השנה בתל אביב בשמחה גדולה, וישראלים רבים החלו סוף סוף להנות משירות קונסולרי מסודר. השינוי היווה אתגר עבור סגל השגרירות המקומי, שהפך ביום אחד משגרירות רגילה למעין משרד פנים, עם כמות פניות חסרת תקדים על רקע חוק המגורשים.

ובכך לא תמו הקשיים: המערכת הממוחשבת לתורים בשגריגרות פורטוגל הושבתה מהר מאוד, לאחר שסבלה ממתקפות מכוונות ליצירת עומס, שמטרתן היתה לייאש את המשתמשים הלגיטימיים.

איך פעלה המתקפה?

 התוקפים החלו לפעול ביום פתיחת התורים. מיד כאשר זיהו שמשתמשים תמימים התייאשו והפסיקו לנסות להתחבר, הם הפסיקו את המתקפה לסירוגין, בזמנים שונים ולזמן מוגבל מאוד, בו שיבצו בעבור עצמם תורים, שנמכרו למשרדים שונים תמורת תשלום.

לאחר מספר חודשי "עבודה", השגרירות למדה לזהות את הפעילות העוינת. אמנם בפועל לא היה עדיין בנמצא פתרון טכנולוגי, אך ברשתות החברתיות החל שיח על כך והוצפו הטענות שלמרות קריסת המערכת, באופן מפליא יש מי שהצליחו להשיג תור בעלות של כ-1,500 ש"ח, דרך חברות ומשרדי עורכי דין "מהתחום".

הצפת הטענות הביאה לסלידה מאותם גורמים ומהדרך שהנהיגו, ועל סף פיצוץ הפרשה, הם החליטו כל הנראה לנסות "לחזור בתשובה". כך, מי שהורגל להכנסה של כמה עשרות אלפי שקלים בזכות המצב, מצא את עצמו פתאום מציע תורים לכל.

אני, מרדכי שאבי, בעל אתר 'חדשות פורטוגל' ובעליו של 'איזי נשיונליטי', משרד לשירותי התאזרחות בפורטוגל, מצאתי את עצמי ביום שישי האחרון יעד של אותו גורם, כלקוח פוטנציאלי.

באופן מפליא, אותו גורם שהתכוונו לחשוף את שיטתו, מצא את הדרך אלינו דרך עמוד באתר שלנו, שבו בנינו מדריך לקביעת תור דרך אתר השגרירות.

בחודש האחרון, במהלך המתקפה האחרונה, השרת הממשלתי של אתר השגרירות השהה לגמרי את ההתחברות לכתובות IP ישראליות, דבר אשר מעיד שמי שעומד מאחורי המתקפה אפילו לא טרח להסוות את כתובת ה IP שלו במדינה אחרת, אלא פעל מכתובת IP ישראלית.

 

רק לאחר כמה ימים השתחררה החסימה מצד השרת לכתובות ישראליות.

עד שלא תבוצע חקירה מעמיקה של משטרת ישראל, לא נדע מי עומד מאחורי המתקפה, ואיך היא הביאה לכך שרק גורם אחד או שניים הצליחו להשיג תורים ולהתגבר על המכשול.

את האחראים לפעולה ניתן לאתר במידה רבה של וודאות, כיוון שהדברים בוצעו אמנם באופן טכנולוגי אך לא באופן מתוחכם במיוחד. הלהיטות והפיתוי "להרוויח" כסף קל, הובילה להשארת עקיבות.

חוק המגורשים הוא חוק פיוס, תיקון ומחווה לעם ישראל. אנחנו, כישראלים, מהווים שגרירים עיקריים של הצלחת החוק, לאור כמות הישראלים המחזיקים היום אזרחות פורטוגלית.

זכרו שהחוק הפורטוגלי מאפשר לבטל את ההתאזרחות עד עשר שנים לאחר שבוצעה, ולכן, גם מטעם זה, הימנעו מלתת יד לפעילויות כאלה ודומותיהן.

במידה ויש לכם עדויות ומידע לשתף אותנו בנושא אתם מוזמנים לשלוח אותו אלינו  למייל של המערכת:

[email protected]

אוהבים את פורטוגל ? שתפו בקליק

מאמרים נוספים

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן